Angína, chřipka, nebo něco horšího?

Bolest hlavy, rýma, teplota. Co za těmito příznaky může být? Jak s nimi bojovat?

Jak rozeznat angínu od chřipky a nachlazení?

Myslím, že nebudeme přehánět, když si dovolíme tvrdit, že se každý alespoň jednou za svůj život ráno probudil a cítil bolest v krku, bolely ho klouby, v krku „knedlík“ a teplota stoupala a stoupala. Logickým prvním krokem bývalo vyrazit k lékaři, tam si sednout mezi ostatní pacienty, kteří mívají často podobné příznaky a tam trpělivě čekat i poměrně dlouhou dobu na vyšetření u lékaře. Druhou cestou, jak lidé s těmito příznaky bojují, že se je snaží ignorovat. Skočí si do lékárny, koupí si lék „proti chřipce“, „něco do krku“ a taky vitamín C a snaží se „to“ přechodit.

Co může za chřipku a nachlazení? Jsou to virové nákazy.

Společným původcem chřipky a nachlazení je virová nákaza. Typická chřipka se projevuje například horečkou, bolestí hlavy, značnou únavou, suchým kašlem, bolestí krku či kýcháním.
Léčba je dvojího typu – léčba virostatiky, které vám na základě vyšetření může předepsat lékař, pokud se mu jeví tento typ léčby jako nejvhodnější. Druhým a častějším způsobem léčby je tlumení příznaků – tlumení horečky a bolesti, tlumení suchého kašle, uvolnění ucpaného nosu. Nachlazení se projevuje rýmou, horečkou, rýmou a popřípadě i bolestí v krku. U nachlazení je dostačující léčba příznaků. Ta je stejná jako u chřipky.

Co je tedy původcem angíny? Bakteriální infekce

Název "angína" pochází z latinského angere (bolest). Název velmi dobře popisuje příznaky: bolest v krku, člověk hůře polyká, bolest může vystřelovat do ucha a teplota může stoupat k 38 °C. U dětí se mohou také projevit bolesti břicha či ztížené dýchání. V krku najdeme typické povlaky (čepy). Bakteriální infekce jsou snadno léčitelná antibiotiky, které vám předepíše lékař. Inkubační doba je 1-3 dny. Jako doplňkovou léčbu doporučujeme přípravky vhodné na dezinfekci krku, léky proti horečce a při užívání antibiotik je dobré užívat probiotika. Jak jste si všimli, u angíny, chřipky a nachlazení je několik shodných příznaků. Co ale léčí angínu (antibiotika) neléčí chřipku. Antibiotika účinkují pouze na bakterie, nikoli na viry. Pouze na základě příznaků, jako jsou kašel, rýma a bolest v krku, je obtížné zjistit, zda je vaše nachlazení virového, nebo bakteriálního původu.

Strašák roku 2020 - coronavir (SARS-nCoV-2)

V letošním roce nám rozlišení mezi angínou, chřipkou a nachlazením komplikuje čtvrté onemocnění. V současné situaci není již tak jednoduché určit, zda se jedná o chřipku nebo covid-19. Proto důrazně doporučujeme řídit se pokyny Ministerstva zdravotnictví České republiky. Hlavními, ne však jedinými, příznaky covid-19 jsou: dušnost/pocit ztíženého dýchání bez souvislosti s kašlem, horečka trvající déle než dva dny, suchý kašel a ztráta čichu a chuti. Pokud máte horečku, která trvá déle než dva dny, nebo suchý kašel bez horečky, kontaktujte telefonicky svého praktického lékaře. Pokud máte pouze horečku po dobu kratší než dva dny, pravděpodobně se nejedná o koronavirus. V takovém případě zůstaňte v domácí karanténě, nadále se sledujte a užívejte léky proti horečce. Pokud se vám špatně dýchá, nebo máte horečku a současně suchý kašel, volejte ihned linku 155 a postupujte podle instrukcí operátora.

Jak mohu zjistit původ nákazy?

Pomocí domácího testu Veroval® Pomohou vám k léčení antibiotika? od společnosti HARTMANN můžete rychle a bezpečně zjistit, zda je infekce bakteriální a má tedy smysl nasadit antibiotika. Testem se stanovuje koncentrace CRP (C-reaktivního proteinu) v krvi. Vše, co potřebujete, je kapka krve z konečku prstu a pět minut času. Hodnota CRP poskytuje informaci o odpovědi imunitního systému na počínající bakteriální zánět. Nízké či mírně zvýšené hodnoty poukazují na virové onemocnění a k léčbě není antibiotik. Při vyšších a vysokých hodnotách je potřeba navštívit lékaře, aby zhodnotil zdravotní stav, provedl konečné stanovení klinické diagnózy a popřípadě předepsal antibiotika.

Výhody domácího CRP testu

  • Rychlý, bezpečný, vysoce přesný
  • Bezbolestný odběr
  • Můžete použít kdykoliv během dne a je vhodný i pro děti
  • Nehrozí zbytečná nákaza v čekárně – vy možná bakteriální infekci nemáte, ale pacient vedle vás ji může mít
  • Nepoužíváte zbytečně antibiotika – bez testu mohou být občas nasazena antibiotika i v případech, kdy nejsou třeba.
Důležitá věta na závěr: Přestože se článek věnuje dané problematice podrobně, doporučujeme vám poradit se o nejvhodnějším řešení a postupu s vaším lékařem či lékárníkem, který dokáže nejlépe vyřešit vaše individuální potřeby.

Přidejte se do klubu výhod

Chcete dostávat naše rady a tipy pravidlně a vždy včas se začátkem sezóny? Poznejte náš klub a výhody, které přináší péči o vaše zdraví a také jaké chytré nákupy vám dokáže zajistit. Vážíme si toho, když nákup v našich lékárnách není pro vás pouhou povinností, ale i zážitkem či pozitivní zkušeností.

divider image
divider image
divider image

Poliklinika Budějovická, A. Staška 1670/80, Praha 4, 140 00

Poliklinika Holešovice, Plynární 1617/10, Praha 7, 170 00

Poliklinika Vysočany, Sokolovská 810/304, Praha 9, 190 61

OD DBK, Budějovická 1667/64, Praha 4, 140 00