Angína nebo chřipka?

Bolest hlavy, rýma, teplota. Co za těmito příznaky může být? Jak s nimi bojovat?

Jak rozeznat angínu od chřipky a nachlazení?

Myslím, že nebudeme přehánět, když si dovolíme tvrdit, že se každý alespoň jednou za svůj život ráno probudil a cítil bolest v krku, bolely ho klouby, v krku „knedlík“ a teplota stoupala a stoupala. Logickým prvním krokem bývalo vyrazit k lékaři, tam si sednout mezi ostatní pacienty, kteří mívají často podobné příznaky a tam trpělivě čekat i poměrně dlouhou dobu na vyšetření u lékaře. Druhou cestou, jak lidé s těmito příznaky bojují, že se je snaží ignorovat. Skočí si do lékárny, koupí si lék „proti chřipce“, „něco do krku“ a taky vitamín C a snaží se „to“ přechodit.

Co může za chřipku a nachlazení? Jsou to virové nákazy.

Společným původcem chřipky a nachlazení je virová nákaza. Typická chřipka se projevuje například horečkou, bolestí hlavy, značnou únavou, suchým kašlem, bolestí krku či kýcháním.
Léčba je dvojího typu – léčba virostatiky, které vám na základě vyšetření může předepsat lékař, pokud se mu jeví tento typ léčby jako nejvhodnější. Druhým a častějším způsobem léčby je tlumení příznaků – tlumení horečky a bolesti, tlumení suchého kašle, uvolnění ucpaného nosu. Nachlazení se projevuje rýmou, horečkou, rýmou a popřípadě i bolestí v krku. U nachlazení je dostačující léčba příznaků. Ta je stejná jako u chřipky.

Co je tedy původcem angíny? Bakteriální infekce

Název "angína" pochází z latinského angere (bolest). Název velmi dobře popisuje příznaky: bolest v krku, člověk hůře polyká, bolest může vystřelovat do ucha a teplota může stoupat k 38 °C. U dětí se mohou také projevit bolesti břicha či ztížené dýchání. V krku najdeme typické povlaky (čepy). Bakteriální infekce jsou snadno léčitelná antibiotiky, které vám předepíše lékař. Inkubační doba je 1-3 dny. Jako doplňkovou léčbu doporučujeme přípravky vhodné na dezinfekci krku, léky proti horečce a při užívání antibiotik je dobré užívat probiotika. Jak jste si všimli, u angíny, chřipky a nachlazení je několik shodných příznaků. Co ale léčí angínu (antibiotika) neléčí chřipku. Antibiotika účinkují pouze na bakterie, nikoli na viry. Pouze na základě příznaků, jako jsou kašel, rýma a bolest v krku, je obtížné zjistit, zda je vaše nachlazení virového, nebo bakteriálního původu.

Jak mohu zjistit původ nákazy?

Pomocí domácího testu Veroval® Pomohou vám k léčení antibiotika? od společnosti HARTMANN můžete rychle a bezpečně zjistit, zda je infekce bakteriální a má tedy smysl nasadit antibiotika. Testem se stanovuje koncentrace CRP (C-reaktivního proteinu) v krvi. Vše, co potřebujete, je kapka krve z konečku prstu a pět minut času. Hodnota CRP poskytuje informaci o odpovědi imunitního systému na počínající bakteriální zánět. Nízké či mírně zvýšené hodnoty poukazují na virové onemocnění a k léčbě není antibiotik. Při vyšších a vysokých hodnotách je potřeba navštívit lékaře, aby zhodnotil zdravotní stav, provedl konečné stanovení klinické diagnózy a popřípadě předepsal antibiotika.

Výhody domácího CRP testu

  • Rychlý, bezpečný, vysoce přesný
  • Bezbolestný odběr
  • Můžete použít kdykoliv během dne a je vhodný i pro děti
  • Nehrozí zbytečná nákaza v čekárně – vy možná bakteriální infekci nemáte, ale pacient vedle vás ji může mít
  • Nepoužíváte zbytečně antibiotika – bez testu mohou být občas nasazena antibiotika i v případech, kdy nejsou třeba.
Důležitá věta na závěr: Přestože se článek věnuje dané problematice podrobně, doporučujeme vám poradit se o nejvhodnějším řešení a postupu s vaším lékařem či lékárníkem, který dokáže nejlépe vyřešit vaše individuální potřeby.

Přidejte se do klubu výhod

Chcete dostávat naše rady a tipy pravidlně a vždy včas se začátkem sezóny? Poznejte náš klub a výhody, které přináší péči o vaše zdraví a také jaké chytré nákupy vám dokáže zajistit. Vážíme si toho, když nákup v našich lékárnách není pro vás pouhou povinností, ale i zážitkem či pozitivní zkušeností.

divider image
divider image
divider image

Poliklinika Budějovická, A. Staška 1670/80, Praha 4, 140 00

Poliklinika Holešovice, Plynární 1617/10, Praha 7, 170 00

Poliklinika Vysočany, Sokolovská 810/304, Praha 9, 190 61

OD DBK, Budějovická 1667/64, Praha 4, 140 00