Tipy na dovolenou

aneb praktický rádce od A do Z na co nezapomenout před cestou

Co by mělo být v cestovní lékárničce?

Je jasné, že složení cestovní lékárničky bude vždy různé podle toho, jak budete trávit svou dovolenou a hlavně do jaké destinace se chystáte.

I ti nejzkušenější cestovatelé vědí, že správně vybavená lékárnička je základním vybavením na každou cestu. Na druhou stranu není nutné s sebou vozit celá balení. Vždy stačí si zabalit pouze takové množství léků, které budete potřebovat na dobu pobytu. Nezapomeňte si také zjistit, jaké nemoci na vás v cílové destinaci číhají a jak vypadá zdravotní péče.

Pár tipů na začátek:

  • Máte s sebou zabalené pravidelně užívané léky?
  • Lékárnička by se měla přizpůsobit počtu cestujících.
  • Pojedou s Vámi děti? Těhotné ženy?
  • Před každou cestou doporučujeme zkontrolovat expiraci jednotlivých léků.
  • Vypadá nějaký lék "použitě"? Vyměňte jej pro jistotu za jiný.
  • Léky nemají rádi teplotu nad 25°C, slunce a vlhko. Chraňte je před těmito vlivy.
  • Máte potřebná očkování?

Léky na alergii

Ať už jste alergik a znáte své alergeny, anebo se o své alergii dozvíte během dovolené, je dobré mít přibalené základní léky a přípravky proti projevům alergie. Tyto léky se vám také hodí na zklidnění kopřivky či podráždění pokožky od sluníčka. Pokud se budete pohybovat v lese, nezapomeňte na repelenty. Na alergii existují i přípravky na přírodní bázi. TIP pro vás: Flixonase sprej, Allergodil nosní sprej a kapky, Stérimar Mn nosní sprej, Fenistil gel, Dapis gel, Analergin tablety

Přípravky na mykózy (plísně)

Buďte opatrní nejen při koupání. Teplo a vlhko přejí plísním a kvasinkám, které se tak rychle množí a způsobují plísňové onemocnění kůže. Ženy, které trpí gynekologickými potížemi, by měly mít s sebou zabalené mycí gely určení pro intimní hygienu a přípravky pro léčbu akutních potíží. Pokud trpíte na toto onemocnění pravidelně, poraďte se s lékárníkem o možnosti využití některých přípravků před dovolenou. TIP pro vás: Canesten CombiPack, Exoderil krém a kapky, Lactacyd mycí gel.

přípravky při nachalezní

Nachlazení se člověku nevyhýbá ani v letních měsících. Může za to nejčastěji přechod mezi horkým venkovním prostředím a vnitřními klimatizovanými prostory. Pokud o sobě víte, že jste na toto náchylní, doporučujeme před cestou zahájit užívání přípravků na podporu imunity. Pro případ rozvoje nachlazení doporučujeme mít s sebou přípravky na bolest v krku, kašel, rýmu a teplotu. TIP pro vás: Panadol tablety, Apo-Ibuprofen tablety, Tantum Verde pastilky nebo sprej, Ambrobene tablety, Nasivin sprej do nosu.

nejen pro sportovce

Rozhodli jste se pro aktivní dovolenou? Nezapomeňte, že kromě různých natažení svalů může na vás přijít i psychická únava a vyčerpání. Měli byste tedy před začátkem a hlavně v průběhu dovolené doplňovat minerální látky a koenzym Q10. TIP pro vás: GS koenzym Q10 kapsle, Calcium šumivé tablety, Magnesium B6 Forte tablety, Voltaren gel, Traumaplant mast.

drobná poranění, ošetření očí

Základním vybavením každé lékárničky je dezinfekce, na tu jistě myslíte vždy. Pokud vás jede víc, je dobré si před cestou zjistit, zda někdo z účastníků nění alergický na jód a podle toho vybrat vhodnou dezinfekci. Pro ošetření malých ran nezapomeňte obvazy, náplasti, gázu a pružné obinadlo - vždy ve více velikostech pro ošetření různých částí těla. Myslete také na nůž nebo nůžky, kterými snadno upravíte velikost náplasti nebo obvazu. Na ošetření očí nezapomeňte roztok pro výplach očí a/nebo dezinfekční oční kapky. TIP pro vás: URGO tekutá náplast, Betadine roztok, Hemagel na hojení ran, Ocuflash kapky, borová voda, Ophtalmo-Septonex kapky

Trávicí potíže, nevolnost

Ač touto sekcí pomalu končíme, je pro nás důležitá už od začátku. Zvlášť v případě, kdy některý z výpravy trpí cestovními nevolnostmi. Tyto léky je ale dobré mít s sebou, i když nevíte o nikom, kdo tímto trpí. Nevolnost se může rozvinout v podstatě kdykoliv. Cestovatelské tráciví potíže jsou nějčastěji průjem, zácpa, pálení žáhy, nadýmání a křeče. Jako obecné pravidlo pro předcházení těmto potížím lze považovat důraz na pití balené vody a pečlivý výběr potravin. TIP pro vás: Kinedryl tablety, Imodium kapsle, Enterol kapsle, Guttalax kapky, Espumisan tobolky, Rennie tablety, Iberogast kapky, Kulíšek Forte.

péče o kůži

Naše kůže je to první a hlavní, co nás chrání. A přesto se k ní často chováme dost macešsky. O pleť je dobré se starat ještě před sluněním. Doporučujeme začít například vhodnými doplňky stravy s obsahem betakarotenu. V průběhu pobytu venku je zase důležité mít na mysli, že je potřeba několikrát denně zopakovat aplikaci opalovacího krému. Po opalování či koupeli ve slané vodě je zase potřeba pleť ošetřit vhodným tělovým mlékem. TIP pro vás: Kosmetické produkty ze slunečních řad značek Avene, La Roche Posay, Bioderma nebo Eucerin, Panthenol sprej, termální voda ve spreji, GS betakaroten kapsle.

Ochrana proti hmyzu, repelenty

Pokud chcete prožít dovolenou v přírodě v klidu, neměli byste zapomenout na repelent a vhodný oděv a obuv. Pokud vás hmyz štípne, snažte se zamezit škrábání svědivého místa a ošetřete ho vhodným přípravkem. Pomáhá také zchlazení daného místa. Doporučujeme každý večer prohlídku těla pro případ přisátí klíštěte. TIP pro vás: Dapis gel, Repelent Predator sprej, pinzeta na klíšťata.

Stáhněte si našeho pomocníka pro cesty

Stáhněte si našeho jednoduchého a kompaktního pomocníka pro balení na cesty. Pomůže vám nezapomenout nic, co by vám mohlo na dovolené chybět.

divider image
divider image
divider image

Poliklinika Budějovická, A. Staška 1670/80, Praha 4, 140 00

Poliklinika Holešovice, Plynární 1617/10, Praha 7, 170 00

Poliklinika Vysočany, Sokolovská 810/304, Praha 9, 190 61

OC DBK, Budějovická 1667/64, Praha 4, 140 00

OC Háje, Arkalycká 758/2, Praha 11, 149 00