Tipy, jak se zbavit vší

Objevili jste ve vlasech svého dítěte vši? Máme pro vás tipy, jak se jich zbavit.

Kdo nebo co je veš dětská?

Veš dětská žije výhradně na hlavě, měří asi 3 mm a žije přibližně 30 dní. Vši se šíří tak, že přelézají z hostitele na hostitele přímo, nebo častěji nepřímo - z půjčené paruky, čepice, hřebene, ložního prádla,... Vši lepí svá vajíčka na vlasy či na pokožku hlavy. Z vajíček se líhnou za 7-11 dní larvy (nymfy), které po osmi dnech dospívají.

Jak poznáte, že máte vši?

Vši ve vlasech můžete zachytit již od prvního stádia - hnid. Ty poznáte snadno - jde o bílé, asi 1 mm velké váčky, které jsou pevně přilepené k pokožce či k vlasovému kořínku. Oproti lupům se liší v tom, že nejdou snadno odstranit - vyčesat obyčejným hřebenem, odfouknout.
Jestli máte podezření na to, že máte vy nebo vaše dítě vši, podívejte se na místa, kde vši kladou vajíčka nejčastěji - oblast za ušima, v týle a ve vlasech nad čelem. Pokud je veš ve vlasech, odolává častému mytí i česání.
Při boji s nimi mějte na paměti, že tito paraziti jsou stále více odolní proti chemickým přípravkům. Na trhu je v současné době mnoho výrobků a mnohdy je potřeba vyzkoušet více druhů, než se veš ve vlasech vyhubí. Jediná osvědčená rada je tak být důsledný a trpělivý.

Jaké jsou příznaky výskytu vší:

  • svědění hlavy, nutkání se drbat,
  • bílé malinké "váčky" ve vlasech,
  • drobné škrábance na hlavě,
  • neklid, nervozita, poruchy koncentrace

Jak tedy při vších postupovat?

Pokud najdete vši u jednoho člena rodiny, je dobré zkontrolovat vlasy i u ostatních členů rodiny. Skvělou zprávou je, že se dnes dokážeme zbavit vší bez toho, aniž bychom si museli ostříhat vlasy na krátko. Začněte nejprve tím, že vlasy vyčešete speciálním hřebenem, tzv. „všiváčkem“. V druhém kroku doporučujeme ošetřit speciálním prostředkem - šampon nebo sprej obsahující insekticid vyvinutý proti vším, který parazity hubí ochromením jejich nervové činnosti. Druhou možností jsou přírodnější přípravky s olejnatými látkami, které ucpávají vším dýchací cesty, takže se udusí. Dnes je na trhu mnoho přípravků, zpravidla na bázi přírodních olejů. Celou proceduru je nutné zhruba po týdnu opakovat. Během týdne se totiž ze zapomenutých hnid vylíhnou nové nymfy, které je nutné zahubit dříve, než dospějí a začnou klást nová vajíčka. Dobrým pomocníkem může být fén či žehlička na vlasy. Dlouhým fénováním se vši vysuší, žehličkou spálí. U žehlení vlasů je potřeba opatrnost, jelikož hnidy se drží blíže hlavy a mohlo by dojít ke spálení kůže. Velmi šetrnou alternativou je elektrický hřeben, který ničí jak hnidy, tak i vši u dětí i zvířat pomocí nízkého napětí.

V boji proti vším doporučujeme:

Šampony Paranit

Hřeben všiváček

Gumičky proti vším

Paranit preventivní sprej

Péče o domácnost při vších

Pokud máte vši v domácnosti, nezapomínejte také na to, že je potřeba Je nutné ošetřit ložní prádlo, gumičky do vlasů, hřebeny, molitany sluchátek, textilní hračky a plyšáky, čepice nebo polstrování sedaček. Prádlo vyprat minimálně na 60 stupňů, co nelze prát, dát do pytle a nechat 2-3 dny zavřené nebo dát na 2 dny do mrazáku. Matrace vyluxovat, rámy otřít dezinfekcí, hřebeny vydrhnout v horké mýdlové vodě.

Jak zabránit návratu vší? Prevence!

Účinnou prevencí po ošetření může být tea tree olej. Jeho silné aroma odpuzuje vši. V dnešní době jsou k dostání v lékárnách i „repelenty“ na vši ve formě spreje nebo šamponu, novinkou na trhu jsou repelentní mašle, gumičky či čelenky s obsahem vonných olejů.

Bacha na "zaručené" rady

Velmi rozšířeným tipem je použití preparátu Orthosan pro psy. Ten není vhodný pro použití u dětí ani dospělých. Obsahuje mnoho chemických látek, včetně pesticidu, který může mít mnoho nepříjemných nežádoucích účinků jako je závrať, křeče, bolesti hlavy, halucinace a jiné. Dalším takovým „lékem“ je petrolej. Je to velmi agresivní látka, která může způsobit popáleniny či silnou alergickou reakci. Opatrnost je nutná i u chemického barvení vlasů. Chemické barvy mohou sice vši zahubit, ale kůží se vstřebají do těla toxické látky, které jsou těžko odbouratelné, mohou narušovat hormonální rovnováhu a působit karcinogenně.

Přidejte se do klubu výhod

Chcete dostávat naše rady a tipy pravidlně a vždy včas se začátkem sezóny? Poznejte náš klub a výhody, které přináší péči o vaše zdraví a také jaké chytré nákupy vám dokáže zajistit. Vážíme si toho, když nákup v našich lékárnách není pro vás pouhou povinností, ale i zážitkem či pozitivní zkušeností.

divider image
divider image
divider image

Poliklinika Budějovická, A. Staška 1670/80, Praha 4, 140 00

Poliklinika Holešovice, Plynární 1617/10, Praha 7, 170 00

Poliklinika Vysočany, Sokolovská 810/304, Praha 9, 190 61

OD DBK, Budějovická 1667/64, Praha 4, 140 00