Není virus jako virus

V čem se koronavirus liší od jiných virových onemocnění?

Koronavirus je momentálně snad nejvíce diskutovaným tématem na světě. Křičí na nás z televize i rádií a šíří paniku. Nic ale není tak kritické, jak se zdá. Koronavirus je k dnešnímu dni (11.3.2020) totiž mnohými odborníky považován stále za méně nebezpečný než chřipka, která ve skutečnosti nese odpovědnost za vyšší procento úmrtí.
Svíravou úzkost a strach o zdraví v současnosti pociťuje drtivá většina lidí v Česku. Nebojíme se jen o sebe, ale také o děti s oslabenou imunitou a starší lidi, kteří se s onemocněním ne vždy dokážou vypořádat. Koronavirus nás zastihl nečekaně a otřásl našimi jistotami. A přestože se zatím zpod kontroly nevymkl, jeho masivní rozšíření mezi obyvateli ČR stále není vyloučeno. I proto je dobré znát jeho příznaky, které si jen těžko zaměníme s jiným onemocněním. O jaké příznaky jde?

Stáhněte si naší digitální kartu a buďte v obraze

S naším partnerem jsme ve spolupráci s Ministerstvem zdravotnictví ČR vyvinuli takzvanou digitální kartu, kterou si můžete stáhnout do svého mobilu. Díky tomu budeme mít v telefonu a vždy po ruce aktuální informace o vývoji koronavirového onemocnění v ČR a reakce české vlády. Funguje jak v Androidu tak na iOS.

Co je to koronavirus COVID-19 a jak ho poznáme?

COVID-19 je těžký akutní respirační syndrom a na lidi se přenáší ze zvířat nebo jiných lidí. Nákaza se projevuje přibližně po 14 dnech a to kašlem, neustupujícími horečkami, bolestmi v kloubech a svalech.

Co dělat? Opatrnost a prevence jsou jednoznačně namístě

Pro paniku stále nemáme důvod. V Česku je nejen dostatek zdravotního personálu, ale také lůžek, proto by v případě vypuknutí pandemie země situaci zvládla. Současný stav ale rozhodně nepodceňujte a raději dodržujte základní hygienická opatření:

Davy lidí jsou tabu

Jak víme, kapénková infekce se přenáší vzduchem a nákazu šíří zejména lidé. Proto se davům raději vyhýbejte. Odložte návštěvu kina, cestu mimo město i plány na koncert. Vyhněte se místům jako je pošta, hromadná doprava či úřady, kde se vystřídají celé davy lidí. Raději s odesláním dopisu počkejte, projděte se do práce pěšky nebo zkuste na úřad nejprve zavolat. Také v lékárnách se v těchto dnech tvoří fronty, a proto raději využijte online rezervační systém léků, který vám zaručí, že máme lék skladem a nemusíte tak obíhat více lékáren.

Myjte si pravidelně ruce mýdlem

A v kabelce nebo kapse také noste pro každý případ i dezinfekční gel, který zakoupíte v běžné drogerii nebo lékárně. A nezapomeňte dezinfikovat i smartphone a notebook, které bývají útočištěm bakterií a mikrobů každého druhu.

Naučte se kašlat

Kašlete a kýchejte do kapesníků, ne do dlaně, a používejte pouze jednorázové kapesníky.

Posilte se

Proti koronaviru zatím nemůžeme bojovat vakcínou ani konkrétním lékem. Jediné, co tedy můžete udělat, je posilovat svou imunitu. Jezte hodně ovoce, převážně citrusy, které obsahují vitamin C. Nezapomeňte ani na zinek, který tělu dodáte z ořechů a semínek, mléčných výrobků i luštěnin. Porozhlédněte se v obchodech a lékárnách také po doplňcích stravy, jako jsou vitamíny či přípravky na podporu imunity. Pořiďte je i pro své prarodiče a děti. V současné době je mnohé obchody i lékárny nabízejí ve slevách a pro členy věrnostních klubů i ve speciálních nabídkách. Stejně je tomu i v našich lékárnách Pharmacentrum, kde vám navíc s každým nákupem spoříme 1 % z ceny.

Koronavirus není tak jedinečný

V minulosti jsme se již setkali s virem SARS, který ve světě propukl v listopadu 2002. SARS nazývaný též pandemie 21. století se od dnešního koronaviru výrazně neliší. Naopak z hlediska genetiky s ním sdílí až 80 % kódů.
Oba viry se ve svém průběhu liší. Zatímco virus SARS nakazil během osmi měsíců více než 8 000 lidí, COVID-19 už stihl od konce roku 2019, kdy se objevil poprvé, nakazit do dnešního dne přes 120 tisíc lídí. Můžeme tedy konstatovat, že minulý koronavirus se sice šířil pomaleji, ale podlehlo mu až 9,6 % infikovaných. Koronavirus COVID-19 je na tom z hlediska počtu úmrtí o něco lépe, momentálně (ke dni 11.3.2020) se úmrtnost podle WHO pohybuje okolo 3,6 % z celkového počtu diagnostikovaných pacientů.

Lék na cestě?

Naději ve vědcích vzbuzuje látka remdesivir, která by mohla být hlavní složkou léčiva na koronavirus. Látka, kterou vyvinul Čech Tomáš Cihlář s týmem vědců, se v minulosti osvědčila při boji proti viru SARS, proto je testována znovu. Momentálně je testována asi na třech tisících pacientech. Probíhají čtyři klinické zkoušky - v Číně, v jihovýchodní Asii a v USA. Předpokládá se, že první výsledky budeme vědět už v dubnu.
Co se týče vakcíny, na tu si ještě musíme počkat, protože její vývoj trvá přibližně 18 měsíců.

Přidejte se do klubu výhod

Chcete dostávat naše rady a tipy pravidlně a vždy včas se začátkem sezóny? Poznejte náš klub a výhody, které přináší péči o vaše zdraví a také jaké chytré nákupy vám dokáže zajistit. Vážíme si toho, když nákup v našich lékárnách není pro vás pouhou povinností, ale i zážitkem či pozitivní zkušeností.

divider image
divider image
divider image

Poliklinika Budějovická, A. Staška 1670/80, Praha 4, 140 00

Poliklinika Holešovice, Plynární 1617/10, Praha 7, 170 00

Poliklinika Vysočany, Sokolovská 810/304, Praha 9, 190 61

OD DBK, Budějovická 1667/64, Praha 4, 140 00