Cukr…energie nebo zabiják?

V posledních desetiletích stoupá konzumace jednoduchých cukrů, především fruktózy, jež mají mnoho negativních vlivů na naše zdraví. Nadměrný příjem slazených nápojů a potravin vede k rozvoji diabetu, obezity, nadváhy, onemocnění srdce a jiným projevům spojeným s metabolickým syndromem. Sacharidy jsou pro tělo běžnou složkou v potravě. Sacharóza, neboli obyčejný cukr, je disacharid, který se skládá z jedné molekuly glukózy a jedné molekuly fruktózy. Glukóza je jedním z hlavních zdrojů energie pro většinu buněk v těle. Fruktóza se nachází v medu či ovoci, avšak s nástupem vyspělejších technologií a pokrokem v potravinářském průmyslu došlo k vývoji nového sladidla, kterým je glukózo-fruktózový sirup. Ten obsahuje oproti sacharóze daleko vyšší zastoupení fruktózy. Ač má fruktóza stejný chemický vzorec jako glukóza, jejich metabolismus v těle je značně odlišný. Hlavním centrem metabolismu pro fruktózu jsou játra. Vstup do buňky není závislý na inzulínu a v porovnání s glukózou dochází k přeměně na triacylglyceridy (hlavní forma ukládání tuků) asi 8x více, což má za následek ukládání podkožního a viscerálního (útrobního) tuku či ukládání do cév vedoucí až k ateroskleróze.

Jaké množství je v normě?

Denní příjem cukrů by měl být 50-60g. Sacharidy se přirozeně vyskytují ve stravě, především v ovoci, kde by jeho denní příjem neměl být vyšší než 300g, což odpovídá přibližně 2-3 porcím ovoce. Je potřeba si dát velký pozor také na přidané cukry, které se vyskytují ve všech slazených nápojích, müssli tyčinkách, proteinových tyčinkách, pečivu, slaných potravinách či mléčných výrobcích. Mezi nejčastější synonyma ke glukózo-fruktózovému sirupu patří invertní cukr, isoglukóza, kukuřičný sirup, glukóza/ fruktóza. Po vyplavení inzulínu do krve dochází k uvolňování hormonu leptinu, což je hormon sytosti, který je zodpovědný za předání informace mozku o nasycení. Jelikož fruktóza není závislá na inzulínu, po její konzumaci nedochází k dostatečnému vyplavení leptinu, tělo nemá pocit nasycení, a tak následný nadměrný příjem potravy vede k nadváze a obezitě.

Hrozby při nadměrné konzumaci

Konzumace jednoduchých cukrů nevede pouze k obezitě, inzulínové rezistenci a selhání metabolismu, ale také k rozvinutí mnoha onemocnění, které mají dopad na náš mozek. Diabetes mellitus 3. typu je onemocnění, které afektuje kognitivní funkce – pozornost, koncentraci, schopnost učení, paměť a jehož příčinou je rozvinutá inzulínová rezistence. To je stav, kdy tělo není schopné využít inzulín pro zajištění přestupu glukózy do buněk mozku, svalů a dalších tkání závislých na glukóze. Inzulínovou rezistenci si člověk může vybudovat nadměrným příjmem cukrů.

A co na to náš mozek?

Jak již bylo zmíněno, glukóza je hlavním zdrojem energie pro mozek. Jakmile neurony nemají zajištěn kontinuální přísun glukózy, či ji z důvodu inzulínové rezistence nemohou využít, dochází k narušení funkce neuronů. To má za následek poruchy paměti, koncentrace a učení. Toto kognitivní narušení je pouze předstupeň Alzheimerovy choroby (AD). AD je neurodegenerativní onemocnění, kterým trpí až každý 20. člověk nad 65 let a až každý 5. člověk nad 80 let. Až 80 % pacientů s diagnostikovanou Alzheimerovou chorobou trpí také inzulínovou rezistencí či již rozvinutým diabetem 2. typu. Alzheimerova choroba je nemoc, u které stále nejsme schopni vyléčit příčinu, ale pouze zmírnit projevy. Mezi ovlivnitelné rizikové faktory patří vnější prostředí. My můžeme udělat důležitý krok zejména v prevenci. Zdravý životní styl, životospráva a pohyb jsou důležitým aspektem všech onemocnění. Ne nadarmo se cukru říká bílý zabiják. Dle mnoha studií na něm vzniká větší závislost než třeba na heroinu nebo kokainu. Závěrem je tedy potřeba říci, že ne pouze nadměrný kalorický příjem, avšak i specifický monosacharid je viníkem zodpovědným za stále se zvyšující výskyt metabolického syndromu a je spojován také s neurodegenerativním onemocněním, jako je Alzheimerova choroba.

Řešte prevenci včas!

Více o našich preventivních odborných programech se dozvíte zde.

Přidejte se do klubu výhod

Chcete dostávat naše rady a tipy pravidlně a vždy včas se začátkem sezóny? Poznejte náš klub a výhody, které přináší péči o vaše zdraví a také jaké chytré nákupy vám dokáže zajistit. Vážíme si toho, když nákup v našich lékárnách není pro vás pouhou povinností, ale i zážitkem či pozitivní zkušeností.

divider image
divider image
divider image

Poliklinika Budějovická, A. Staška 1670/80, Praha 4, 140 00

Poliklinika Holešovice, Plynární 1617/10, Praha 7, 170 00

Poliklinika Vysočany, Sokolovská 810/304, Praha 9, 190 61

OD DBK, Budějovická 1667/64, Praha 4, 140 00