ATOPIE: JDE TO I BEZ ŠKRÁBÁNÍ?

Všichni víme, že suchá kůže je téměř vždy synonymem diskomfortu. A to jak pro dospělé, tak ještě více pro děti.
Tento diskomfort se nejčastěji projevuje svěděním, které se může stát u velmi suché kůže se sklonem k atopickému ekzému nesnesitelným. Atopická dermatitida je obvykle způsobena dědičnou predispozicí k alergickým reakcím jako astma, senná rýma nebo zánět spojivek. U 50 % dětí, jejich jeden z rodičů trpí alergií, dochází k projevům atopické dermatitidy. Pravděpodobnost se zvyšuje na 80 % v případě, že oba rodiče dítěte trpí alergiemi. Atopická dermatitida se u dětí vyvíjí také z důvodu nedostatečné bariérové funkce (ochranné) jejich kůže. Poškozená bariérová vrstva nedokáže ochránit kůži před externími faktory a kůže se stává velmi citlivou. Na atopickou dermatitidu neexistuje lék. V lepším případě v dospělosti vymizí, ale bohužel existují i případy, kdy se s ní pacient potýká po celý život. V posledních pár desetiletí se toto onemocnění stalo nejčastěji vyskytující se dermatózou u dětí a také nejčastější příčinou svědění. Kožní diskomfort u malých dětí velmi rychle vede ke stresu v celé rodině a ovlivňuje každodenní život všech (přerušovaný spánek, špatná nálada, školní docházka atd.).

Co pomáhá?

Klíčem ke zmírnění svědění není pouze užívání kortikoidů předepsaných od lékaře během fází vzplanutí, ale také používání emoliencií a hydratačních dermokosmetických přípravků, které se aplikují každý den. Emoliencia posilují vrstvu epidermis a obnovují poškozenou bariérovou funkci kůže. Předcházejí také dehydrataci kůže a zabraňují průniku alergenů hlouběji do kůže. Při jejich každodenním používání je výrazně sníženo riziko vysušování a praskání kůže, kůže tak získává opět pocit komfortu.

Praktické tipy

Při mytí
 • Vyvarujte se mýdlovým a parfémovaným hygienickým přípravkům s obsahem alkoholu
 • Používejte mycí kostky, gely nebo dermatologické oleje, které jsou bez mýdla a bez parfemace
 • Nezůstávejte příliš dlouho ve sprše či vaně a vždy používejte vlažnou vodu (32–34 °C)
 • Umývejte se jemně bez použití žínek – mohou kůži dráždit
Po umytí
 • Netřete silně kůži ručníkem. Osušte se jemným poklepáváním
 • Upřednostňujte jemné textilie (bavlna, len, hedvábí) před dráždivými a hrubými textiliemi (vlna)
 • Pečlivě a pravidelně si stříhejte nehty, aby nedošlo k poškození kůže při škrábání
V domácnosti
 • Větrejte každý den
 • Udržujte chladnou teplotu v ložnici (maximálně 19°C)
 • Pravidelně čistěte lůžkoviny a matrace od roztočů
 • Odstraňujte prach (efektivnější je vysávat než zametat)
 • Nepoužívejte agresivní a chemické čistící prostředky
 • Zvolte hypoalergenní čistící prostředky a vyhněte se avivážím
Vyzkoušejte účinnou péči XeraCalm A.D, která díky unikátnímu složení zklidňuje, nedráždí a snižuje pocity svědění už po 5-ti dnech*.

1. krok: ÚLEVA ZAČÍNÁ HYGIENOU

U atopického ekzému je hygiena velmi důležitá, protože nečistota a pot zánět zhoršují. Používejte proto speciální mycí kostky, gely nebo dermatologické oleje, které jsou bez mýdla a bez parfemace a kůži změkčí, zvláční a umyjí.

2. KROK: ZKLIDNĚNÍ

Pro zklidnění a osvěžující efekt nastříkejte Termální vodu Avène na pokožku hned po umytí. Pokud kůže začne svědit během dne, můžete aplikovat vlhké obklady s Termální vodou po dobu 15 min.

3. KROK: EMOLIENČNÍ PÉČE

Pro snížení frekvence splanutí u atopického ekzému doporučujeme hydratovat pokožku 1x až 2x denně emolienčním přípravkem. Pro středně těžkou suchost doporučujeme Relipidační krém a pro těžkou suchost Relipidační balzám. XeraCalm A.D balzám a krém jsou zcela bez konzervantů, a to díky speciálnímu sterilnímu systému v podobě pumpy, který zachovává obsah produktu sterilní po celou dobu používání. Produkty obsahují pouze přísady, které jsou pro vaši citlivou kůži nezbytné a zároveň jsou bezpečné.
*Průměrný čas vymizení svědění – Klinická studie fáze IV na 1711 subjektech – Francie a Itálie. 75 % subjektů aplikovalo XeraCalm A.D pouze 1 - 2x denně po dobu 7 dnů.

Přidejte se do klubu výhod

Chcete dostávat naše rady a tipy pravidlně a vždy včas se začátkem sezóny? Poznejte náš klub a výhody, které přináší péči o vaše zdraví a také jaké chytré nákupy vám dokáže zajistit. Vážíme si toho, když nákup v našich lékárnách není pro vás pouhou povinností, ale i zážitkem či pozitivní zkušeností.

divider image
divider image
divider image

Poliklinika Budějovická,

A. Staška 1670/80,

Praha 4, 140 00

Poliklinika Holešovice,

Plynární 1617/10,

Praha 7, 170 00

Poliklinika Vysočany,

Sokolovská 810/304,

Praha 9, 190 61, Praha 4, 140 00

OD DBK,

Budějovická 1667/64,

Praha 4, 140 00