Zánět močových cest

Příčiny vzniku, prevence a tipy na řešení

Zánět močových cest je nejčastěji způsobený bakterií Escherichia coli, která se běžně vyskytuje v tlustém střevě. Po přenosu do močových cest se množí a následně způsobuje právě toto zánětlivé onemocnění. Častěji jsou jím postiženy ženy, nevyhýbá se však ani mužům.

Jaké jsou příčiny a jak jim předcházet?

Nejčastější příčinou vzniku tohoto onemocnění je nedostatečný pitný režim, a s tím spojené zadržování moči v močovém měchýři. Moč totiž působí jako přirozená dezinfekce, a právě při nízkém průtoku se tělo nedokáže zbavit veškerých bakterií. Ve většině případů pak kvůli tomu dochází k propuknutí zánětu. Za další rizikové faktory můžeme označit:

  • nedostatečně prováděná hygiena (často také po pohlavním styku)
  • prochladnutí (rizikové je i letní koupání)
  • cukrovka (vysoký obsah cukru v moči vytváří ideální prostředí pro bakterie)
  • hormonální změny spojené s těhotenstvím a menopauzou
  • narušení přirozené mikroflóry (nevhodné přípravky pro intimní hygienu)
  • zbytnění prostaty u mužů
  • močové kameny

Některých rizikových faktorů se ale lze poměrně snadno vyvarovat. Základní prevencí je dostatečný pitný režim (2-2,5 litru denně) a nezadržování močení. Velmi důležitá je i dostatečná a správná hygiena ať už po pohlavním styku, nebo po stolici. Vyhněte se také sezení na studeném povrchu, v případě vyšší náchylnosti ke vzniku tohoto onemocnění je v létě vhodné si po koupání vyměnit spodní díl plavek, abyste neprochladli.

Obtěžující příznaky zánětu močových cest

Zánět močových cest dovede svými příznaky značně potrápit. Nástup infekce mívá rychlý průběh a počáteční příznaky bývají velmi obtěžující. V pokročilé fázi se mohou objevit i závažnější projevy a neléčené onemocnění může vést až k zánětu ledvin. Hlavním příznakem je častější bolestivé močení slabším proudem, může se objevit také bolest v podbřišku. Struktura moči se změní – je hustší, tmavší a může obsahovat i příměs krve, často také zapáchá.

Pokud výše zmíněné příznaky přetrvávají více než 3 dny, případně se k nim přidá také zvýšená teplota, či bolesti zad, je na místě vyhledat lékaře.

Co využít na zánět močových cest?

Při projevu prvních příznaků je vhodné neotálet a sáhnout po některém z mnoha volně prodejných přípravků, s jejichž výběrem vám rádi poradíme v naší lékárně. Existuje několik možností ať už jde o brusinky obsahující celou řadu přírodních látek pro lepší čištění močových cest, jednoduchý sacharid D-manózu obalující bakterie pro jejich snadnější odstranění, bylinky (kopřiva, medvědice, zlatobýl, lichořeřišnice) ve formě čajů, kapek, nebo tablet s antibakteriálními a protizánětlivými účinky. Doporučují se také přípravky na podporu imunitního systému s obsahem vitaminu C.

K úspěšnému zvládnutí tohoto onemocnění je vhodné zachovat odpočinek a držet se v teple. Možná vůbec nejdůležitější je ale dostatečný pitný režim a pravidelné vyprazdňování v průběhu celého dne. Vyvyarujte se pití kávy, černého a zeleného čaje, nebo alkoholu. Zvolte ideálně vodu, nebo bylinné čaje.

Pokud se daný způsob léčby neosvědčí, příznaky přetrvávají nebo se snad zhoršují, lékař může na toto onemocnění předepsat antibiotika. Ta je nutná dobrat i poté, co veškeré příznaky ustoupí. Nedostatečné doléčení totiž může vést k opětovnému návratu zánětu.

přijďte se s námi poradit

Pociťujete počáteční příznaky a chcete si koupit domácí test na potvrzení infekce, případně se preventivně vybavit některými přípravky - urologické čaje, brusinky, D-manóza Navštivte jednu z lékáren Pharmacentrum a naši lékárníci vám s výběrem rádi pomohou. Těšíme se na vás!