Úpal a úžeh: jak je rozpoznat

Typické příznaky, hlavní rozdíl a tipy pro prevenci

Úpal a úžeh jsou pojmy, které si můžete snadno plést. Jejich znění je podobné, a navíc se obě tyto nemoci vyskytují v létě, kdy bývá velké horko a pálí slunce. Také příznaky bývají stejné, velice často se i prolínají. Jaké jsou hlavní rozdíly mezi těmito zdravotními komplikacemi a jak je od sebe odlišit?

Základní charakteristika onemocnění

Úpal si nejčastěji způsobíte, pokud se pohybujete v místech, kde lze zaznamenat vysokou teplotu, vlhkost a nedostatek čerstvého vzduchu. Náchylnější k němu budete, pokud nedodržujete pravidelný pitný režim a jste dehydratovaní. To způsobí, že u vás přestane fungovat termoregulace, tělo nevytváří dostatek potu ke svému ochlazení a vaše orgány se začnou přehřívat. Tento stav se nejčastěji projevuje těmito příznaky: bolest hlavy, nevolnost, zvracení, zrychlený tep a dýchání, svalové křeče, horečka, eventuálně zmatenost.

Úžeh je stejně jako úpal nemoc způsobená přehřátím, nicméně v jeho případě se nejedná o přehřátí celého organismu, ale pouze mozku, a to v závislosti na přímém slunečním záření. K jeho typickým příznakům patří: bolest hlavy, nevolnost, horečka, ztuhnutí šíje, spálená pokožka, značná míra únavy. Na rozdíl od úpalu, příznaky úžehu se mohou objevit až s několikahodinovým zpožděním po expozici. Častý bývá jejich nástup až během noci.

Jaký je mezi nimi hlavní rozdíl?

Nejdůležitější rozdíl spočívá v tom, že úžeh lze definovat jako přehřátí mozku, za kterým vždy stojí sluneční záření, zatímco úpal se sluncem souviset nemusí. Jedná se o onemocnění, kde hlavní roli hraje velké horko, absence čerstvého vzduchu a nedostatek tekutin. Je pro něj také charakteristické to, že, na rozdíl od úžehu, postihuje celé tělo.

Tipy na prevenci

K dostatečné ochraně před úpalem a úžehem se snažte dodržovat několik základních pravidel:
• dostatečně pijte – za minimum lze označit 8 sklenic denně
• mezi 10-15 hodinou se nevystavujte přímému slunečnímu záření
• chraňte se pokrývkou hlavy a noste sluneční brýle
• cestujete-li dopravním prostředkem, dbejte na přísun čerstvého vzduchu a časté zastávky
• v opravdu horkých letních dnech si dopřejte chladnější sprchu či koupel a vyhýbejte se náročnější fyzické aktivitě
• vyhněte se konzumaci nápojů s obsahem alkoholu a velkým množstvím cukru
• vybavte obytné prostory větrákem či klimatizací

Co dělat, když vás úpal nebo úžeh postihne?

Zchlaďte svůj organismus – přesuňte se do chladnějšího a stinného místa. Využít můžete i různé druhy obkladů či chladnou koupel (ne ledovou, aby vás nepostihl šok z velkého rozdílu teplot).
Dostatečně své tělo hydratujte za pomoci menších dávek vlažné vody nebo iontových nápojů.
Svlékněte si nadbytečné oblečení a podložte si dolní končetiny.
Při podezření na zhoršení stavu, neprodleně vyhledejte lékaře.

přijďte se s námi poradit

Čeká Vás dovolená a chcete se vybavit některými vhodnými přípravky pro situaci, pokud by Vás postihl úpal nebo úžeh? Navštivte před odjezdem na dovolenou jednu z lékáren Pharmacentrum a naši lékárníci vám s výběrem rádi pomohou. Těšíme se na vás!