Sluneční záření je pro náš život nezbytné. Pobyt na slunci pomáhá tělu vytvářet vitamin D, který je důležitý pro naši imunitu a také pro zdraví našich kostí. Na druhou stranu však může nadměrné vystavování sluníčku způsobovat předčasné stárnutí a poškození kůže, v nejhorším případě vede ke vzniku zhoubných kožních nádorů. Proto je důležité znát zásady ochrany před slunečním zářením neboli fotoprotekce.
Co je to UV záření a proč je nebezpečné?
Ultrafialové (UV) záření je součástí slunečního světla a dělí se na tři typy: UVA, UVB a UVC. UVC paprsky jsou zcela pohlcovány atmosférou a ty nás trápit nemusí. Paprsky UVA pronikají hluboko do kůže a jsou zodpovědné za její předčasné stárnutí poškozováním elastických a kolagenních vláken. Také vlivem UVA dochází ke tvorbě volných radikálů. UVB záření způsobuje mutace v DNA buněk kůže. Obojí teda, jak UVA i UVB mohou přispět ke vzniku rakoviny kůže.
To znamená, že správná fotoprotekce by měla zahrnovat ochranu jak před UVA tak UVB zářením. K tomu nám dopomohou krémy s obsahem tzv. SPF faktoru (sun protective factor). SPF faktor může mít různou hodnotu, např.15, 30, 50 nebo i 100. Například opalovací prostředek s SPF 30 by měl teoreticky umožnit osobě, která ho použije, zůstat na slunci 30-krát déle, aniž by se spálila. Dále je nutno zmínit návštěvu solárií, kterou nelze vůbec doporučit. Emisní spektrum lamp v soláriích produkuje zejména záření UVA, které sice vede k rychlému opálení, ale také k předčasnému stárnutí kůže a ke tvorbě kožních nádorů. Udává se, že návštěva solárií před 20. rokem věku významně zvyšuje riziko vzniku maligního melanomu až o 47%.
Kdo a jak by se měl chránit?
Všichni. Riziko poškození kůže se týká jak světlé, tak tmavší pleti. Děti do 2 let by se neměly cíleně vystavovat přímému slunci, protože jejich kůže je tenká a má větší náchylnost ke spálení. Nejvíce jsou tedy ohrožené děti, lidé se světlým fototypem a jedinci s větším množstvím pigmentových névů neboli znamének. Děti do 2 let nebo dětí s atopickým ekzémem by bylo vhodné používat ochranné krémy s minerálními filtry, které jsou ke kůži šetrnější. Po jejich nanesení je ochrana před sluncem okamžitá. U dospělých se využívají fotoprotektivní krémy s obsahem chemických filtrů, pro důkladnou ochranu je nutno je nanést asi 20 minut před pobytem na slunci, aby měly čas se navázat na vrchní vrstvy kůže.
Jak se správně chránit?
Mýty a omyly
Závěrem
Fotoprotekce by neměla být chápána jako omezování, ale jako rozumné opatření pro zachování zdravé a mladistvé pokožky. Pravidelným používáním opalovacích prostředků a vyhýbáním se nadměrnému slunění výrazně snižujeme riziko vzniku rakoviny kůže i jejího předčasného stárnutí.
V neposlední řadě je nutno zmínit pravidelné kontroly znamének dermatologem alespoň jednou ročně, nejlépe před létem. Kontroly jsou nebolestivé, znaménka se vyšetří dermatoskopem, což je lupa s polarizovaným světlem. I zhoubný melanom, pokud se zachytí a odstraní v počátečních stadiích, nemusí představovat ohrožení života. Proto jsou kontroly dermatologem zcela zásadní.
Autor: MUDr. Jana Uherová, dermatolog