Proč by si měli diabetici hýčkat své nohy

Jak se vyhnout komplikacím spojeným s mykózou a jak o svoje nohy nejlépe pečovat

Diabetici si musí své nohy doslova hýčkat, protože jsou obecně náchylnější ke vzniku infekcí, včetně infekcí kůže a nehtů. Včas neléčená infekce se může stát vážnou zdravotní komplikací. I mykóza kůže a nehtů tak může způsobit nemalé obtíže. Specifickým problémem je infekce u syndromu tzv. „diabetické nohy". Jedná se o závažné postižení nohou, které vzniká zejména při špatně kompenzované cukrovce.

Péče o nohy a chodidla, a o kůži vůbec, musí být prioritou hned od zahájení léčby cukrovky. První zásadou je každodenní pravidelná péče o nohy a chodidla především. Je potřeba minimalizovat riziko vzniku otlaků a dalších defektů, souvisejících s porušením kůže. Důležitý je i výběr správné a vhodné obuvi, nejlépe zdravotní. Součástí péče je každodenní správná hygiena a prevence vzniku a rozvoje plísňových onemocnění. V případě, že se objeví plísňové postižení na nehtech nebo kůži nohou, ale i kdekoliv na těle, je důležité léčbu zahájit neprodleně. Pro diabetiky může být i drobné ložisko mykózy spouštěčem závažnější komplikace. Jak se jí vyvarovat? Především je třeba se vyhnout několika běžným omylům, ke kterým v souvislosti s tímto onemocněním dochází.

Věděli jste, že...?

Mykóza není jen vada na kráse nebo estetický problém. Zamaskování lakem či make-upem nepomůže! Jde o problém zdravotní, který je třeba léčit.
"Samo" se to nezahojí. Čekáním si nepomůžete, neotálejte s léčbou. Pokud mykóza zasáhne víc jak čtvrtinu nehtu, lokální léčba už nemusí být dostačující.
I když už není vidět, pořád tu ještě může být. Nenechte se zmást vymizením příznaků a pokračujte v léčbě ještě nejméně dva týdny poté. Mykóza se často a opakovaně navrací zpět.
Může vás postihnout i v zimě. Nepotřebuje sluneční teplo. Stačí neopatrnost v sauně či zapařená noha v neprodyšné botě a mykózu si můžete nadělit i pod stromeček.
Ne, mykóza není jen problém nehtů. Může napadnout kůži kdekoliv po těle, třeba mezi prsty, ale i v jiných záhybech kůže.
Ale ono to je infekční, vážně! Nechceme to slyšet, ale je to tak. Půjčování ručníků, přezůvek, i chození naboso je nebezpečné pro ostatní.
Ani precizní hygiena nemusí pomoci. Přestože se denně drhnete mýdlem, přestože nosíte všude přezůvky, přes veškerou opatrnost se mykóza může objevit.
Mykóza není žádné tabu. Mluvte o ní, ptejte se lékaře či lékárníka na nejvhodnější léčbu, zda v roztoku na nehty nebo v krému na kůži.

Jak mykózu rozpoznat

Infekce často postihuje nehty a meziprstní prostory a odtud se šíří do okolí. Kůže v postižených oblastech trpí zánětem, může být změklá, popraskaná, mohou se také objevovat začervenalá zánětlivá ložiska s bělavými šupinami nebo je možné pozorovat i tvorbu puchýřků. Je-li postižen nehet, často si všimnete barevných a tvarových změn samotného nehtu. Nehet je lomivý či zrohovatělý, křehký a snadno se drolí.

Jaké vlastnosti by měl mít léčivý přípravek pro prevenci a lokální samoléčbu plísňových onemocnění?

Velmi důležitá je volba účinné látky použitá v přípravcích na léčbu mykózy. Například účinná látka naftifin má hned tři pozitiva. Léčí kožní a nehtovou mykózu, rychle ulevuje zejména od svědění a působí také proti některým bakteriím, které mohou způsobit druhotnou infekci. Některé původce plísní nejenom potlačuje a zastavuje jejich růst a množení, některé rovnou hubí. Přípravky s touto účinnou látkou byly v minulosti pouze na předpis, dnes jsou již volně prodejné. V lékárnách tuto účinnou látku najdete v přípravcích Exoderil®, a to ve dvou lékových formách, ve formě krému či roztoku.

Přípravky Exoderil® jsou volně prodejné léčivé přípravky k léčbě kožních a nehtových plísní k vnějšímu použití s účinnou látkou naftifin hydrochlorid. Čtěte pozorně příbalový leták.

Desatero proti plísním

Jak se mykóze nejlépe vyhnout
1. Přezůvky vždy a všude! Plísně mají rády vlhká místa, takže pozor, kde všude jste naboso. Koupaliště, bazén, sauna nebo fitko = pantofle na nohu.
2. Sdílené podložky, plísní ráj! Pilates nebo hodina jógy, podložku raději vlastní, jistota je jistota. Ponožky nestačí, mykóza se může objevit kdekoliv na kůži na těle.
3. Boty jenom své! Pravda, výstavní lodičky nebo nejpohodlnější kecky jen tak někomu nedáme. To stejné ale musí platit i o domácích pantoflích.
4. I nohy musí dýchat! Boty kupujte jen prodyšné a z přírodních materiálů (kůže, bavlna), nedojde k zapaření a chodidlo zůstane v suchu.
5. Vybírejte pečlivě! Pravidelná pedikúra je moc fajn. Ujistěte se ale, že používané nástroje jsou sterilní nebo v případě možností jednorázové. Dáváte přednost domácí péči? Sáhněte po pemze na jedno použití a nikomu nepůjčovat!

Co když ale mykózu už mám?
6. Správná a včasná léčba je základ, poraďte se s lékařem anebo lékárníkem a problém řešte nejlépe ihned. Antimykotikum Exoderil® je účinné proti kvasinkám, houbám a plísním, prodává se buď ve formě roztoku, který je ideální pro nehty nebo ve formě krému, který se dobře aplikuje na pokožku.
7. Trpělivost, mykózu nevyléčíte ze dne na den, je potřeba léčit někdy i několik týdnů, často má tendenci se vrátit. Proto je vhodné, i když už nemáte příznaky, pokračovat alespoň další dva týdny pro zabránění návratu infekce.
8. Když mykózou trpíte, je kromě včasného zahájení léčby důležitá dezinfekce. Dezinfikujte všechno – obuv, ponožky, rukavice – hlavně po sportu nebo po aktivitách souvisejících s pocením a to i v případě dlouhodobého nošení uzavřené obuvi. Dezinfekční sprej, přípravek jak pro tělo, tak pro obuv, je dobré mít vždy po ruce.
9. Pozor na ručníky – každý má mít pouze svůj vlastní, a hlavně – jeden na tělo a jeden na nohy, z hygienických důvodů, a aby se plíseň nerozšířila! Ručníky je ideální měnit každý den.
10. Zvýšená hygiena. Mykotické onemocnění je infekční, s velmi snadným kontaktním způsobem přenosu. Nejen hygienickými návyky, ale také pravidelným hygienickým úklidem v domácnosti (vlhký úklid) lze riziko přenosu mykotického onemocnění snížit.

Diabetická noha - komplikace diabetu

Syndrom diabetické nohy je častou komplikací diabetu a jedná se o závažné postižení nohou. Vzniká zejména při špatně kompenzované cukrovce, kdy dochází vlivem chronického poškození cév a periferních nervových vláken k postupnému postižení kvality kůže i hlubších tkání nohy spojenému s neurologickými komplikacemi. Na různých částech nohy (palec, prsty, pata, ploska nohy) vznikají různé kožní defekty, kůže je náchylná k snadnému poranění a snadnému vniknutí a rozvoji infekce. Defekty se velmi špatně hojí, infekce se může dále šířit a nezřídka může dojít až k amputaci části nohy pro šířící se gangrénu (odumření tkáně).

Nejdůležitější je proto zabránit poranění kůže nohou. I drobná ložiska mykózy na kůži nebo nehtech mohou způsobit velký problém. Plíseň může porušit celistvost kůže a místo se pak stává vstupní branou i pro druhotnou infekci, která se v poškozené tkáni snadno šíří. Pečujte tedy o své nohy a chodidla denně kontrolujte. Pokud naleznete, byť jen malou změnu na kůži, která budí podezření mykotické nebo jiné infekce, poraďte se s lékařem či lékárníkem. Pokud dojde k poranění nebo jinému defektu kůže, jednejte stejně.

EXO/2021/11/335986/01