Pravidelná kontrola znamének - jak na to?

Poradíme Vám, jak provádět samovyšetření kožních znamének

Prevenci žádného onemocnění není radno podceňovat, obzvlášť když lze základní kontrolu provádět i jednoduchým samovyšetřením. A právě u kontroly mateřských znamének tato možnost je, ideální čas pro ni je na podzim a na jaře. Přes léto je totiž naše pokožka vystavena nadměrnému slunečnímu záření, které je jedním z faktorů, proč mateřská znaménka vůbec vznikají. Dalšími důvody jsou pak genetické predispozice nebo hormonální vlivy, proto se mohou na našem těle objevit až v průběhu života. Některé znaménka ale můžeme mít již od narození.

Jak na preventivní kontrolu mateřských znamének?

Kontrolu na dermatologii by měl každý z nás absolvovat alespoň 1x do roka. Vyšetření je hrazené pojišťovnou a zabere jen pár minut. Kožní lékař veškerá vaše stávající znaménka prohlédne za pomoci ručního, případně detailnějšího digitálního dermatoskopu. Pokud je vše v pořádku, stačí se na kontrole u odborníka objevit opět za rok. Během této doby je však vhodné svá znaménka podrobovat samovyšetření, obzvlášť pak u lidí s vyšším výskytem pigmentových skvrn. Ideální doba je např. při sprchování nebo oblékání v dobře osvětlené místnosti.

ABCDE test

ABCDE testování zahrnuje 5 kontrolních bodů, které vás mohou včas upozornit na možnou přeměnu matěřského znaménka. V případě, že na svém těle zaznamenáte některý z níže uvedených příznaků, vyhledejte dermatologa, který následně znaménko detailně vyšetří.

A – assymetry (asymetrie): Mateřská znaménka by měla být symetrická. Pokud se vám zdá, že se jedna polovina znaménka nepodobá té druhé, zpozorněte a vyhledejte svého dermatologa.
B – border (ohraničení): Znaménko, které neznačí žádný problém, má pravidelné a hladké ohraničení. Nejasné nebo špatně definovatelné okraje mohou znamenat komplikace.
C – colour (barva): Normální znaménka a další skvrny na kůži jsou obvykle jednobarevná. Za podezřelé považujeme jasnou změnu barvy, a to její ztmavnutí (někdy až do tmavě fialové či černé), tak zesvětlení.
D – diameter (průměr): Zdravá znaménka by neměla přesahovat délku 5 až 6 mm. V případě větší velikosti je nutné, aby ho zkontroloval lékař.
E – evolution (vývoj): Obvykle znaménka, která jsou z lékařského hlediska v pořádku, nikterak rychle nemění svůj tvar či velikost. Prudká změna vzhledu, velikosti nebo struktury je vždy důvodem k zbystření.

bezplatná kontrola znamének

V rámci komplexní péče o naše klienty pořádáme ve spolupráci se skupinou MEDICON PRONTAL akci Dny zdraví Pharmacentrum, která je zaměřená na prevenci a další odborné programy.
V termínech 14., 15. a 22. května 2024 budete mít v naší lékárně Pharmacentrum Budějovická možnost nechat si zkontrolovat vaše znaménka dermatologem. Naše dermoporadkyně pak doporučí vhodnou péči o pokožku. Budeme se těšit na vaši návštěvu!