Letní koupání - na co si dát pozor?

Přírodní koupaliště nebo bazén - obě místa mají své nástrahy

S příchodem letních prázdnin a teplého počasí se většina z nás těší na první koupání, ať už v bazénu, tak na veřejném koupališti. Příjemné ochlazení a vodní radovánky však s sebou nesou také různá zdravotní rizika. Ať už se rozhodnete pro plavání v bazénu či zvolíte např. rybník, vždy myslete i na své zdraví. Základním pravidlem pro prevenci je, abyste se po každém koupání důkladně osprchovali čistou vodou a ideálně byli vybaveni vhodnými přípravky pro nejčastější potíže.

Přírodní koupaliště

Pobyt v přírodě osvěžuje mysl a voda ohřátá sluncem má blahodárný vliv na naši psychiku. Před tím, než se do takové vody ponoříte, je důležité zajímat se o její kvalitu. Tu sledují Krajské hygienické stanice a výsledky jsou zveřejňovány na webových stránkách. Ne všechna koupaliště jsou ale sledována, občas budete muset věřit vlastnímu úsudku. Vyhýbejte se proto vodě stojaté a nepřirozeně zbarvené. Právě v takové se totiž mohou přemnožit organismy, které ohrožují lidské zdraví.

Sinice: Jedná se o zelené mikroorganismy vyskytující se na hladině vody, kde vytváří tzv. vodní květ. Sinice jako takové jsou lidskému zdraví nebezpečné, protože produkují toxické látky, které dráždí kůži a způsobují vyrážku nebo nejrůznější druhy alergií. Stane-li se vám, že polknete vodu s přítomností sinic, mohou se u vás objevit zažívací potíže, nebo bolesti hlavy.

Cerkárie: Přítomnost vyrážky po koupání v rybníku je nejčastěji způsobena tzv. cerkáriemi (jedná se o larvy motolice ptačí). Ty proniknou do kůže, kde vytvoří zánět. Ten se poté projeví svědivou vyrážkou s puchýřky, většinou však během několika dní vymizí. Na svědění je možné využít antihistaminika v podobě gelů (např. Fenistil nebo Psilo-balsam).

Bazény

Rozhodnete-li se upřednostnit bazén před rybníkem či jiným přírodním koupalištěm věnujte pozornost nástrahám, která jsou pro tento druh koupání typické. Voda v bazénu se často zdá průzračná a čistá, přesto nemusí být nezávadná. Splachují se do ní totiž nečistoty z celého našeho těla. Čistící systémy bazénů si ve velké míře s těmito látkami poradí, některé patogeny jsou však natolik silné a odolné, že mohou představovat ohrožení zdraví.

Bradavice a plísně: Velkým rizikem při koupání v bazénu jsou nejrůznější druhy infekcí a plísní postihujících převážně kůži a nehty. Dalším strašákem jsou pak také bradavice. Nejvíce jsou jimi ohroženi lidé, kteří mají na kůži chodidel oděrky, otoky, či jiné praskliny. Po návštěvě bazénu je proto důležité dbát na dostatečnou hygienu nohou. V případě, že se u Vás bradavice přeci jen objeví, existují také přípravky na jejich odstranění. A pozor - zakrytí bradavice náplastí nepředstavuje dostatečnou ochranu. Lidé s bradavicemi a dalšími infekčními onemocněními by se proto měli bazénu vyhnout.

Mykózy (vaginální): Chlorovaná voda není vhodná pro přirozené poševní prostředí. Důsledkem může být nepříjemný a svědivý výtok či druh poševní mykózy. Rychlou pomocí v tomto případě je vaginální čípek s obsahem probiotik, který má zklidňující účinky. Předejít těmto problémům můžete omytím intimních partií k tomu určeným intimním mýdlem.

Vysoušení kůže: V některých případech můžete po koupání v bazénu pociťovat svědění a pnutí kůže. Pravděpodobně se jedná o její vysoušení působením chloru. Ideálním řešením je sprcha a následné promazání kůže hydratačním krémem. Jste-li náchylní k atopickému ekzému, bude lepší se chlorované vodě úplně vyhnout, mohla by vaše problémy zhoršit.

Molusky: Toto nakažlivé virové onemocnění se nejčastěji vyskytuje u dětí, může ale postihnout i dospělé jedince s oslabenou imunitou. Není sice přímo spojené pouze s bazény, ale právě vodní prostředí jejich šíření velmi nahrává. Jde o puchýřky pravidelného polokulovitého tvaru podobné bradavicím, které nebolí, ale mohou svědět. Jejich škrábání vede k dalšímu rozšíření. V případě onemocnění u dítěte je vhodné vždy vyhledat lékaře.

Další potíže v obou prostředích

Existují další potíže spojené s letním koupáním bez ohledu na zvolené prostředí (bazén nebo příroda), které mohou zasahovat i jiné orgány lidského těla - oči nebo uši. Pokud jde o oči, ty bývají často podrážděné ze samotné vody, nebo chloru, proto je vhodné využívat plavecké brýle. Ty by vás měly ochránit také před potenciální nákazou infekcí vedoucí k zánětu spojivek. Voda se však může dostat i pod brýle, řešením pak mohou být antiseptické oční kapky, nebo umělé slzy.

Právě zánět je často také příčinou bolesti uší přicházející po vodních radovánkách. Problémem je voda, která v uchu zůstává a vytváří vhodné prostředí pro šíření bakterií. Důležité je si po koupání uši správně vysušit, ať už lehnutím na bok, kdy voda sama vyteče, nebo vhodnými ušními spreji. Vatové tyčinky nejsou doporučovány, protože mohou zatlačit ušní maz hlouběji do zvukovodu. Preventivně můžete využívat i různé chrániče sluchu (špunty do uší).

přijďte se s námi poradit

Chcete si vybavit svou domácí lékárničku a být připraveni na nejrůznější problémy spojené s letním koupáním? Navštivte naše lékárny Pharmacentrum, rádi Vám poradíme s výběrem vhodných přípravků na nejčastější obtíže.