Cestovatelský průjem

Tipy na prevenci a užitečné rady, jak tuto nepříjemnost řešit

Průjem je jednou z nejčastějších zdravotních komplikací, která nás může zastihnout kdekoli a kdykoli. Nejčastěji poté, co sníme něco špatného nebo nevhodného. Tzv. cestovatelský průjem je pak nejběžnější zdravotní komplikací na cestách. Může vás potkat především při cestování do zemí poblíž rovníku nebo zemí, jejichž sociální podmínky a hygienické zvyklosti se výrazně liší od těch v tuzemsku. Nejčastější původcem bývá bakterie Escherichia coli (E.coli), která většinou pochází z kontaminovaných potravin a nebalené vody.

Příznaky

Cestovatelský průjem mívá rychlý nástup a většina případů odezní do jednoho týdne. Za nejčastější příznak označujeme naléhavé nutkání na stolici, které se záhy mění v několik vodnatých stolic denně, spojených s křečemi v břiše. Mezi další příznaky patří pocity na zvracení, celková nevolnost a schvácenost organismu a horečka.

Většinou se obejdete bez lékařské pomoci, někdy je ale potřeba zpozornět. V případě, že průjem doprovází vysoká horečka, silné zvracení, krev ve stolici nebo onemocnění přetrvává déle než několik dnů, konzultujte svůj zdravotní stav s lékařem.

Tipy na prevenci

Dodržováním základních hygienických pravidel snížíte možnost onemocnění cestovatelským průjmem na minimum. Shrnuli jsme pro vás tato pravidla do 3 nejdůležitějších oblastí:

Potraviny – Nakupujte potraviny v originálním balení, ideálně dovezené z vyspělých zemí. Vyhněte se výrobkům od pouličních prodavačů, rozlévaným mléčným výrobkům, syrovému masu a ovoci či zelenině, které nemůžete oloupat, případně ho musíte vždy omýt balenou vodou. Nejezte zmrzlinu a tepelně nezpracovaná jídla (ryby, mořské plody).
Nápoje – Konzumujte pouze nápoje z převařené vody nebo v originálním balení. Vyhněte se nápojům, které obsahují led a nezapomeňte, že ani voda z vodovodu ve vašem hotelu nemusí být nezávadná.
Hygiena – Před každým jídlem si důkladně umyjte ruce a ujistěte se, že i nádobí a příbor jsou čisté. Provádějte ústní hygienu pouze balenou vodou a při sprchování se vyvarujte kontaktu vody s obličejem. Vyhněte se neznámým povrchovým vodám a nekoupejte se v moři v místech, kde ústí kanalizace.

Léčba a produkty, které přibalit s sebou

Bohužel v některých zemích se nákaze ani tak zcela nevyhnete, proto jsme pro vás připravili krátký přehled, jak se v takové situaci chovat, abyste se průjmu brzy zbavili.

Zavodnění organismu (pitný režim) - Při každém průjmovém onemocnění dochází k dehydrataci, proto je nutný pravidelný přísun tekutin. Ideální je balená nebo převařená voda, nezapomeňte na doplnění minerálů a iontů (iontové nápoje, nesycené minerálky).
Dietní strava - Do svého jídelníčku zařaďte chutově nevýrazné, netučné sušenky nebo suché bílé pečivo. Nepřejídejte se, začněte pomalu a postupně.

Důležité jsou také přípravky, které Vám s průjmem pomohou a neměly by chybět v žádné správně vybavené lékárničce. Jde mimojiné o přípravky, které mají schopnost vázat látky na svůj povrch a dostávají tak toxiny z těla (např. aktivní uhlí), nebo ty určené na bakteriální původ průjmu (např. Endiaron). Často se doporučuje i užívání probiotik, které pomohou s obnovou střevní mikroflóry. V případě průjmu u dětí je dobré mít s sebou také rehydratační roztok, protože děti jsou ke ztrátě tekutin náchylnější. Vzhledem k vysokým hygienickým nárokům je vhodné si s sebou přibalit také dezinfekční gel na ruce.

přijďte se s námi poradit

Chystáte se na cestu do rizikových oblastí, nebo si jen chcete vybavit vaši cestovní lékárničku pro případ, že by Vás průjem někde nečekaně zaskočil? Navštivte naše lékárny Pharmacentrum a my Vám s výběrem vhodných přípravků rádi poradíme.