Jak poznáme, že člověk trpí cukrovkou?

Stejně jako vysoký krevní tlak nebolí, tak nebolí ani cukrovka (odborně diabetes mellitus). Neléčená cukrovka může vést k vážným zdravotním potížím. Chceme společně s vámi těmto zdravotním komplikacím předejít, či je co nejdříve začít řešit. Proto vám nabízíme službu pravidelného měření hladiny cukru v krvi.
Jaké hladiny glukózy v krvi jsou v pořádku a od jaké hodnoty je potřeba mít se na pozoru? Hladina cukru v krvi neboli glykémie se u zdravého člověka pohybuje v rozmezí 3,9 – 5,9 mmol/l na lačno. Jakákoliv hodnota naměřená opakovaně nad tuto hranici je už riziková. V případě, že ji naměříme u vás, začneme společnými silami hledat její příčinu. Vznik cukrovky je u každého individuální. Přesto najdeme společné ukazatele, které by nás měly vést k pravidelnému měření hladiny cukru v těle.

Jak zjistíte, zda vám hrozí cukrovka?

Odpovězte si na otázky níže ANO/NE

 • Je vám více jak 50 let?
 • Máte v rodině cukrovku?
 • Trpíte obezitou?
 • Máte vysoký tlak?

Testování hladiny cukru v krvi doporučujeme také těm, kteří:

 • Trpí častou únavou
 • Mají častý pocit žízně
 • Trpí nadměrným močením
 • Pro ženy, které prodělaly těhotenskou cukrovku, nebo porodily dítě o minimální váze 4 kg

Pokud jste alespoň jednou odpověděli ANO, nebo se poznáváte v příznacích, přijďte si otestovat hladinu cukru v krvi jednoduše z kapky krve.

Průběh vyšetření hladiny cukru v krvi:

Nejvhodnější je, pokud k nám přijdete na lačno nebo alespoň 4 hodiny po jídle. Testování hladiny cukru provádíme v soukromí konzultační místnosti. Z prstu vám odebereme kapku krve a hladinu změříme kvalitním glukometrem. Celé nám to zabere jen pár minut. Pokud budou naměřené hodnoty mimo limit, navrhneme činnosti a jídelníček, který vám pomůže snížit hladinu glukózy v krvi. Při opravdu vysokých hodnotách dokážeme zajistit vyšetření u lékaře – diabetologa.

Projekt Screening diabetu a péče o diabetické pacienty je garantovaný Českou lékárenskou komorou ve spolupráci s VZP

Objednejte si termín konzultace

Osobně: na jakémkoliv výdejním místě v lékárně Pharmacentrum Budějovická, Praha 4
Telefonicky: 227 777 300
E-mail: lenka.dvorakova@mediconpharm.cz nebo konzultace@mediconpharm.cz
Odborný program je pro členy našeho Klubu ZDARMA.

Program odborně vede: PharmDr. Lenka Dvořáková

Domácí měření glukózy v krvi – je to možné?

Ano, abyste nemuseli kvůli každému vyšetření k nám do lékárny či nečekali na vyšetření svým lékařem, můžete si pořídit domů domácí glukometr. Jak s ním správně zacházet a jak správně měřit glukózu, to vám rádi poradíme v naší lékárně Pharmacentrum Budějovická. Pravidelný tzv. selfmonitoring nám pomůže odhalit případné odchylky od normálních hodnot a dokážeme tak společně dříve reagovat na změnu. Cukrovka se totiž může rozvinout v jakékoliv části života.

ZDRAVOTNICKÉ POTŘEBY
lékárna Pharmacentrum Budějovická,
Antala Staška 1670/80,
Praha 4
Po-Pá 7:00 - 19:00

Jak můžu cukrovce předejít? Jak se cukrovka léčí?

Nejčastějším spouštěčem této nemoci je působení více faktorů. Pokud se chcete cukrovce co nejvíce vyhnout, je dobré upravit své životní návyky:

 • Snížit příjem živočišných tuků

 • Zvýšit pohyb

 • Celkově upravit své životní návyky odstraněním jídel a činností, o kterých víme, že jsou nezdravé.

Léčba cukrovky závisí na tom, jakého je původu. Existují dva typy cukrovky – DM I a DM II. Diabetes mellitus prvního typu (DM I) vzniká nevratným poškozením buněk produkujících inzulin. Tato cukrovka je tak vždy provázena podáváním inzulinu injekčně. Cukrovku druhého typu je možno úspěšně léčit, lépe řečeno držet pod kontrolou. Léčba je vždy spojena s dietou, ve které se omezují obecně cukry, živočišné či celkově tuky a potraviny s vysokým glykemickým indexem. Nedílnou součástí léčby je i zvýšení každodenní pohybové aktivity. Pro diabetika je velmi důležité naučit se vyrovnávat výkyvy hladiny cukru v krvi a minimalizovat je. Měl by také sledovat, zda denní příjem energie je v rovnováze s jeho denním výdejem.

Klub pharmacentrum nám pomáhá v péči o vaše zdraví

Naše odborné služby jsou postaveny tak, aby nám společně pomohly v delším časovém výhledu odhalit, že se něco v těle mění. Abychom mohli poskytnout plný rozsah služeb k vaší plné spokojenosti, potřebujeme o vás a vašem zdravotním stavu vědět trochu více. Pomozte nám tím, že se zaregistruejte do našeho Klubu Pharmacentrum. Díky tomu budeme vědět, co přesně potřebujete a co vás opravdu zajímá.

Doporučujeme další naše odborné programy

Měření tlaku

Enzymoterapie

Testování paměti a alzheimer poradna

Lékové poradenství

divider image
divider image
divider image

Poliklinika Budějovická, A. Staška 1670/80, Praha 4, 140 00

Poliklinika Holešovice, Plynární 1617/10, Praha 7, 170 00

Poliklinika Vysočany, Sokolovská 810/304, Praha 9, 190 61

OC DBK, Budějovická 1667/64, Praha 4, 140 00

OC Háje, Arkalycká 758/2, Praha 11, 149 00