Jak na klíště

Přinášíme rady a tipy, jak se i letos vyhnout klíšťatům

S hezkým počasím řada z nás vyráží trávit volný čas v přírodě a velmi často ve společnosti našich nejmenších či zvířecích miláčků. Při pobytu venku je však nutné mít se na pozoru. V parcích, lesích a vysoké trávě se musíme vyhnout klíšťatům.

Klíšťata a klíšťová encefalitida

Klíšťata mohou přenášet vážná onemocnění. Jednou z nich je klíšťová encefalitida. Toto onemocnění v první fázi vypadá jako běžná viróza, ale ve druhé fázi nastoupí vysoké horečky a poruchy nervového systému. Proti této nemoci je na trhu dostupná vakcína a je možné nechat se očkovat. První očkívání probíhá ve třech krocích - v den 0, 1-3 měsíce a 5-12 měsíců po prvním očkování. Přeočkování probíhá 1x za 12 měsíců.

Klíšťata a lymská (lymeská) borelióza

Druhým vážným onemocněním je lymeská borelióza. Projevuje se jako zarudlá skvrna v průměru 3-5 cm a mohou se objevit příznaky virózy. Nakažený ji často může zaměnit právě s virózou. Proti borelióze není zatím dostupné očkování, ale jsou dostupné domácí testy, kterými lze po vytažení klíštěte určit, zda je infikováno.

Tipy, jak se chránit před klíštětem

V boji proti klíšťatům je nejdůležitější prevence. Jak se tedy klíšťatům vyhnout?
 • Noste vhodné oblečení. U kalhot dlouhé nohavice, triko s dlouhým rukávem, vysoké boty.
 • Použijte repelent. Na trhu je mnoho přípravků, ať už s účinnou látkou nebo na přírodní bázi. Zde je nutné zkontrolovat dobu účinnosti proti klíšťatům a po uplynutí této doby aplikaci zopakovat. Oblíbené jsou, pro děti i dospělé, repelentní náramky. Je možné je kombinovat s repelentním sprejem.
 • Naše psí miláčky můžeme chránit pomocí antiparazitních obojků, pipet či sprejů.
 • Nevcházejte, nesedejte si do vysoké trávy.
 • Po příchodu domů prohlédněte celé tělo, obzvláště problematická místa, jako jsou vlasy, podkolenní jamky, třísla apod.

Co dělat, když přece jenom klíště mám?

 • Klíště je nutné co nejdříve vyndat.
 • Při odstraňování je vhodné použít rukavice.
 • Pomocí pinzety, háčku či karty na klíšťata opatrně vyjměte klíště a místo řádně vydezinfikujte. Nejvhodnější je alkoholová dezinfekce s obsahem jodu. Pro odstranění lze použít i speciální sety, které obsahují všechny potřebné komponenty pro bezpečné vytažení klíštěte. Při použití těchto setů je nutné dodržet postup uvedený v příbalovém letáku.
 • Pokud se nepodaří klíště vyndat celé, vyhledejte lékaře!
 • Po vyndání je možné klíště otestovat pomocí domácího testu na boreliózu. Pokud chcete klíště zlikvidovat, zabalte jej do papírku a spalte.
 • Sledujte následující 3 týdny místo přisátí. Pokud by se na místě tvořila zvětšující se červená skvrna, je nutná konzultace u lékaře.

TIP na závěr - co nedělat při odstraňování klíštěte?

 • Nepotírejte klíště mastmi nebo oleji.
 • Nedrťte jej mezi prsty ani pinzetou.

Další tipy na léto a dovolenou

Přidejte se do Klubu Pharmacentrum

Slevy z doplatku, výhodnější ceny, akční nabídky, spoření na zdraví, odborné programy - využívejte všechny výhody našeho věrnostního programu Klub Pharmacentrum, které přináší nejen zkvalitnění péče o vaše zdraví. Vážíme si toho, když pro Vás není nákup v našich lékárnách pouhou povinností, ale i zážitkem či pozitivní zkušeností.

divider image
divider image
divider image

Poliklinika Budějovická, A. Staška 1670/80, Praha 4, 140 00

Poliklinika Holešovice, Plynární 1617/10, Praha 7, 170 00

Poliklinika Vysočany, Sokolovská 810/304, Praha 9, 190 61

OD DBK, Budějovická 1667/64, Praha 4, 140 00