Den lékáren - 17. června

Spolupráce lékárníka a lékaře je nejlepší recept pro vaše zdraví.

Náplň práce lékárníků

Lékárna je zdravotnické zařízení, které je pro většinu lidí nejdostupnějším prvním kontaktním místem v systému poskytování zdravotní péče, kam se mohou obrátit se svými zdravotními problémy.

Náplní pracovníků lékárny není pouze výdej léků na recept nebo volně prodejných přípravků, ale velice důležitá je také kontrola, uchovávání a zacházení s léčivy i jejich likvidace. Každá krabička má svůj unikátní 2D kód, který slouží k ověření, že se nejedná o padělek. Při výdeji se každá krabička načítá do počítače, kde dojde k opětovné kontrole a je ověřeno, že daný lék může být pacientovi vydán.

Úkolem lékárníků je i zajištění dostupnosti a bezpečnosti léčiv. Staráme se, abychom vždy měli skladem léky, které potřebujete a s co nejnižšími doplatky. Lékárníci také shromažďují a hlásí informace o neočekávaných nežádoucích účincích s cílem ochrany zdraví pacientů a zlepšení kvality péče.

Spolupráce mezi lékárníkem a lékařem

Základem lékárenské péče je řízení a ovlivňování farmakoterapie, aby bylo dosaženo co nejlepších výsledků léčby pacienta. Lékárníci poskytují pacientům odborné informace především o správném užívání léků a jejich vedlejších účincích, dále kontrolují a vyhodnocují možné lékové interakce. Díky tomu v lékárnách zachycujeme chybnou preskripci jako je záměna lékové formy, překročené či chybné dávkování, duplicita předepsaných léků či alergie na účinnou látku.

Spolupráce mezi lékárníkem a lékařem je nezbytná s cílem zajistit co nejefektivnější zdravotní péči poskytovanou pacientovi. Je nezbytností, aby pacient vždy dostal správný lék, ve správné dávce a s dostatečně srozumitelným poučením o užívání.

Pokud by měl pacient nějaké pochybnosti ohledně své léčby nebo by chtěl zkonzultovat své léky, způsob a správnost užívání, může se objednat na konzultaci k našemu odbornému klinickému farmaceutovi, který s ním na konzultaci vše probere v soukromí konzultační místnosti. Pro naše klienty je služba lékového poradenství zdarma.

Individuálně připravované léčivé přípravky

Nedílnou součástí lékárenské péče je příprava individuálně připravovaného léčivého přípravku. Jedná se o způsob zajištění léku, pokud na trhu nejsou dostupná hromadně vyráběná léčiva nebo nevyhovují sílou léčivé látky, pomocných látek, lékovou formou a je nutno tímto způsobem zajistit pro pacienta optimální léčbu. U nás v lékárně Pharmacentrum Budějovická pro vás připravujeme téměř všechny lékové formy, včetně očních kapek, čípků, kapslí v co nejkratší možné době, aby mohla být zahájena léčba co nejdříve. Pro Váš komfort a úsporu času nemusíte chodit do lékárny dvakrát, stačí využít rezervačního formuláře na webových stránkách a poté si už přijít připravený lék pouze vyzvednout.

Odborné poradenství

Jak již bylo řečeno, lékárna je nejdostupnějším zdravotnickým zařízením, kde lékárníci a farmaceutičtí asistenti poskytují poradenství o lécích jak na předpis, tak léků a potravních doplňků dostupných bez lékařského předpisu. Mají zde velkou roli ve významu účinné a bezpečné samoléčby. Pacientům nabízíme širokou škálu služeb, které mají optimalizovat jejich léčbu a také s důrazem na prevenci. Poskytujeme řadu odborných poradenství, které zajišťují preventivní screening nemocí jako je:

  • spirometrie
  • výživové poradenství
  • enzymoterapie
  • poradna pro odvykání kouření
  • testování paměti
  • měření hladiny cukru v krvi
  • měření krevního tlaku
Více si o našem odborném poradenství můžete přečíst na našich webových stránkách. Objednávat se pak na jednotlivé programy můžete osobně v lékárně Pharmacentrum Budějovická nebo na telefonu 227 777 300 či přes email konzultace@mediconpharm.cz.

Neváhejte se na nás obrátit s jakýmkoliv dotazem, jsme tu vždy pro vás.
divider image
divider image
divider image

Poliklinika Budějovická, A. Staška 1670/80, Praha 4, 140 00

Poliklinika Holešovice, Plynární 1617/10, Praha 7, 170 00

Poliklinika Vysočany, Sokolovská 810/304, Praha 9, 190 61

OC DBK, Budějovická 1667/64, Praha 4, 140 00

OC Háje, Arkalycká 758/2, Praha 11, 149 00